| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product Type | Bolt |
| Head Style | Countersunk |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 8.00mm |
| Thread Length | 14.00mm |
| Head Height | 5.00mm |
| Head Diameter | 16.00mm |
| Allen Key Size | 5.00mm |
| Product Weight | 3.10g |
| Length | 20.00mm |
Description
Aluminium Countersunk Bolt M8 x (1.25mm) x 20mm
Din 7991 Standard Countersunk Bolts with Allen Key Drive, length measurement is taken including the head.
Material High Tensile Anodised Aluminium.
*** Limited quantity available - please contact us for more information ***
Related Products
Aluminium Countersunk Bolt M8 x (1.25mm) x 20mm
Din 7991 Standard Countersunk Bolts with Allen Key Drive, length measurement is taken including the head.
Material High Tensile Anodised Aluminium.
*** Limited quantity available - please contact us for more information ***
- Material:
- Aluminium
- Product Type:
- Bolt
- Head Style:
- Countersunk
- Thread Pitch:
- 1.25mm
- Pack Quantity:
- 1
- Pre-Drilled:
- No
- Thread Diameter:
- 8.00mm
- Thread Length:
- 14.00mm
- Head Height:
- 5.00mm
- Head Diameter:
- 16.00mm
- Allen Key Size:
- 5.00mm
- Product Weight:
- 3.10g
- Length:
- 20.00mm