| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Bolt |
| Head Style | Countersunk |
| Thread Pitch | 1.75mm |
| Shank Length | 43.25mm |
| Head Height | 6.75mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 12.00mm |
| Thread Length | 30.00mm |
| Allen Key Size | 8.00mm |
| Product Weight | 40.00g |
| Length | 80.00mm |
| Flange/Outside Diameter | 23.80mm |
Description
Titanium Countersunk Bolt
This is the only style of bolt where the head is included in the length measurement, as it sits below the surface, the head contributes to the overall length.
Made from 6AL-4V (Grade 5) Titanium and machined with rolled threads, this bolt is not only strong and lightweight but also offers great corrosion resistance.
Related Products
Titanium Countersunk Bolt
This is the only style of bolt where the head is included in the length measurement, as it sits below the surface, the head contributes to the overall length.
Made from 6AL-4V (Grade 5) Titanium and machined with rolled threads, this bolt is not only strong and lightweight but also offers great corrosion resistance.
- Material:
- Titanium Grade 5
- Product Type:
- Bolt
- Head Style:
- Countersunk
- Thread Pitch:
- 1.75mm
- Shank Length:
- 43.25mm
- Head Height:
- 6.75mm
- Pack Quantity:
- 1
- Pre-Drilled:
- No
- Thread Diameter:
- 12.00mm
- Thread Length:
- 30.00mm
- Allen Key Size:
- 8.00mm
- Product Weight:
- 40.00g
- Length:
- 80.00mm
- Flange/Outside Diameter:
- 23.80mm